Jan Bet Procházka

MS Švédsko 20. místo z middlu

Hned na úvod musím říct, že letošní MS bylo asi poslední, na které jsem se cíleně připravoval. Už před sezónou jsem se rozhodl, že je to moje poslení v reprezentačním týmu. Jedním dechem však musím dodat, že trénovat budu dál. Jen už nechci vše směřovat k úspěchu na MS. Možná mi díky tomuto rozhodntí narostou křídla a ještě za rok zajedu na nominačky? Přiznám se, že hledám změnu, protože od roku 2014 moje výkonost klesá dolů a bojovat o 20. místa na MS mě netěší…

Middle 20. místo Na MS jsem se dokázal připravit dobře, na middlu jsem se cítil fyzicky slušně a navíc jsem podal supr mapový výkon. Udělal jsem na trati pár chybek. Zklamáním je však konečné 20. místo. Fakt jsem čekal, že s tímto výkonem bych měl být okolo první desítky, ale výsledky byly tentokrát opravdu našlapané.

Samotná trať byla technicky celkem náročná, hlavně v úvodní pasáži. Poté následovalo pár „transportních“ postupů k aréně, ale i ty měly několik řešení. Většinu závodníků následně překvapil závěrečný pytlík. Tento typ terénu se nevyskytoval na žádné z tréninkových map a závodník musel změnit strategii volby postupů.

GPS tracking výsledky

Štafety 11. místo Druhý nejhorší výsledek za těch deset let, […]

Z nuly na sto, aneb příprava na MS ve Švédsku

Po Jukole jsem toho moc nenatrénoval, bahnité lázně mě zdolaly rýmičkou a kašlíčkem. Následné náročné pořádání MČR, mě opět zmohlo a tak jsem 1. července odjížděl na první kemp před MS už sice relativně zdravý, ale se značným tréninkovým výpadkem. Navíc jsem už od ME v Jeseníku zvládl pouze jeden kvalitnější tréninkový týden, takže ve Švédsku začínám téměř od nuly.

Za posledních pár dní se mi však podařilo odběhat všechny tréninky a pocit je lepší a lepší:

Sobota 2. července Dva seznamovací tréninky: Control picking Tveteskogen

Neděle 3. července První rychlejší trénink po nemoci a bylo to znát… GPS tracking

Pondělí 4. července Dopolední zkrácená GPS tracking Odpolední downhilly s Kubátikem a Kubistkou

Středa 5. července štafetové úseky Tadu jsem se konečně začal cítit dobře, i když jen první dva úseky: GPS tracking

Jinak se tu máme hezky:

DCIM100GOPRO

DCIM100GOPRO

DCIM100GOPRO

DCIM100GOPRO

DCIM100GOPRO

DCIM100GOPRO

DCIM100GOPRO

[…]

3rd on Tiomila 2016 and home EOC behind doors

After the while is time for English again with Tiomila and EOC behind the doors.

Tiomila 2016

The night of Tiomila is always an amazing experience. This time it was a short night as mi task was on the seventh leg. I could sleep only few hours and during them, our team did not have the best start into the relay, but with perfect runs on second and third leg we climb back into the long night train. That was our goal and we were ready to attack afterwards as we did. We manage again to make the competition spectacular and dramatic until the end and finished on nice 3rd place loosing victory in final sprint.

results

photo by Jukka

My 7th leg

We were a bit behind after 6th leg. This year I got a new task to run a night leg. The advantage was, that terrain of “middle distance style” legs, was not extremely challenging. As you can see from GPS link, controls were just between skiing tracks and best routes were often by using those tracks. I manage to do a good run nearly without any mistake and move our team closer to the leading SNO.

[…]

Sen o klasice se rozplynul a na ME je nová výzva!

Co jsem slíbil, to jsem porušil. Tento blog jsem od nominaček na ME neaktualizoval a proč? Bylo za tím zklamání z výkonů, které jsem podával na závodech…

Sen o klasice

Když si přečtete příspěvky zpět, tak jsem ladil celou zimu na klasickou trať. Tento sen se na nominačkách rozplynul. Po nominačkách jsem přemýšlel, co bylo špatně? Proč jsem si na dráze natáhnul stehno, které mě pak limitovalo celý nominační závod na klasice? Asi proto, že na klasiku prostě nejsem připraven. Nebyl jsem se schopný vzdát sprintu a na dráze si to pořád musel dokazovat…

WC Polsko

Aneb podle Mrázovi terminologie, závody světového poháru v Polsku. Opravdu „povedené závody“:

Middlo

Vše začalo middlem v opravdu pěkném a těžkém terénu:

Bohužel já svoje šance pohřbil na 14. kontrole. Dostal jsem se do drobné paraelní chyby a bohužel ji vyřešil velmi neflexibilně (1:40), ale celkově jsem na tom běžecky nebyl tak, jak bych si představoval.

sprint kvalifikace

Moje běžecká forma se ukázala ještě víc v kvalifikaci sprintu. Velká výstraha před domácím ME, kdy jsem vše směřoval k finále, ale vypadl už v kvalifikaci. Chyba (15s) při postupu na 20 kontrolu už byla jen odrazem mojí formy a já se z hrany […]

MČR v NOB a 44 vrcholů

Posledních 5 týdnů do ME a konečně se začíná závodit. Příští víkend nás čekají nominačky a poté už první kolo Světového poháru. Tam už nebude výmluv, protože na tyhle závody už bych měl mít vyladěno.

MČR NOB 4. místo Na nočák k Doksům jsem se celkem těšil a po závodě musím říct, že jsem si ho i užil! Fakt pěkný. V zásadě jsem spokojen i s výkonem, dokázal jsem běžet celkem plynule, jen tomu trochu z různých důvodů scházela rychlost a chyby jsem sice dělal, ale spíše menší.

GPS tracking výsledky

44 vrcholů, VRCHOL #3 ZÁVIST Inov8 letos spustili novou sérii virtuálních závodů 44 vrcholů. Už jsem se chystal na první vrchol na Příhradských skalách, ale mezitím byl otevřen nový závod na Zbraslavi na Závisti. Tak jsem si ho dneska v rámci dlouhého výběhu střihnul a musím všem jenom doporučit. Navíc je to super způsob, jak objevovat nové trasy a třeba se vám stane to co mně, že najednou poběžíte o 30s na kilák rychleji oproti normálnímu výběhu. Přeci jen psychika je mocný čaroděj. Tak stahujte moje mezičasy a vyražte na Závist:

Za čím se vlastně honíme? Na závěr jedno zamyšlení, když jsem viděl veselého Šuldu před startem […]

6 týdnů do ME a poslední objemy

Dneska se mi článek nepíše dobře, ani né kvůli špatné běžecké formě, ale zlomený prsteníček ze soboty ovlivňuje moje schopnosti bušit do klávesnice. Zlomeninu jsem si přivodil při sobotním odpoledním tréninku na Bramberku. Naštěstí je zlomený pouze prst a to na levé ruce. S tím můžu v pohodě dál trénovat, jen do MČR v nočním musím domyslet, jak na dlahu přidělat čip…

Testovací okruh Letos jsme se Sosákem přes zimu virtuálně vytyčili testovací okruh na Brdech za barákem. Jedná se o asi 15,4 km dlouhé kolečko. Přes zimu jsem ho zvládnul oběhnout 3x a nejhorší čas jsem zaběhl tento čtvrtek. To kolečko běžel 81min. Zaostal jsem tedy skoro o 4min za lednovým časem. Přesto jsem byl spokojený. V současné době totiž dokončuji objemovou přípravu a v jejím rámci jsou moje výkony jako na houpačce. Tedy občas mi to sedne a mně to na tréninkách lítá, a občas jsem rád, že trénink vůbec oběhnu. To se mi stalo ve čtvrtek, když jsem se vydal naposledy na testovací okruh. Chtěl jsem to vzdát již po úvodním kilometru, ale nakonec jsem trénink dokončil celkem obstojně. Hlavní test na klasiku na ME přijde až na nominačkách na ME, i když s rukou v dlaze… […]

YESeníky už za 10 týdnů

Čas se nám krátí a do startu Mistrovství Evropy zbývá pouhých deset týdnů. Tedy nadchází nejdůležitější tréninkový čas, kdy se musím snažit přetavit tréninkové snažení ze zimy do kvalitní závodní formy. Rozhodl jsem se v následujících deseti týdnech napsat deset příspěvků, které se budou zabývat směřováním k ME.

Jaká byla zima? Zima byla mírná, takže z tréninkového hlediska dobrá. Jsem spokojen jak s natrénovanými objemy (ty jsou trochu nižší v porovnání s minulými roky) tak kvalitou. Na POMu v únoru se mi dařilo bojovat s nejlepšími světovými závodníky, i když tempová rychlost na middlu ještě nebyla dokonalá. Naopak jsem však byl nadšen z výkonů na dvou klasikách. Po příjezdu z Portugalska jsem stihnul dvě víkendovky. Ty byly jako noc a den. Zatímco v okolí Doks se mi podařil téměř dokonalý výkon na middlu, tento víkend v Humpolci jsem middle naopak téměř dokonale pohřbil, ale naopak mám radost z výkonů ve sprintu a štafetových úsecích. Mezi víkendovkama jsem si týden promarodil v posteli a zvládl po třech dnech tréninku zaběhnout Úpickou desítku v sólo závodě za 32:32. Což není extra výkon, ale pěkný standart po nemoci…

10 týden Je nadcházející týden, ve kterém mě čeká okolo 17h tréninku s účastí […]

Cesta do Jeseníků vol. I

V druhé půlce prosince jsem se konečně pořádně opřel do tréninku. Důvodů, proč jsem to neudělal dřív, bylo několik. Ať už změna fyzického prostředí (stěhování Brno->Dobřichovice), tak „rodinného“ (svatba). V zásadě jsem se však snažil pošetřit fyzické síly, abych byl připraven podávat nejlepší výkony na konci května a ne již v dubnu.

To, že všechno jde správným směrem jsem si potvrdil minulý pátek na vyšetření u dr. Pozdíška v Mohelnici. V mém věku mi stačí 2 měsíce tréninku a jsem zpět:

Výsledky a doporučení po testu na začátku listopadu:

Výsledky a doporučení po testu na konci ledna:

Takže, i když jsem se snažil oddálit kulminaci formy, vypadá to, že podle testů už jsem dosáhnul cílového stavu. Toto hodnocení mi však hned zbořil Ňuf, který mi na SHK modelu nadělil minutu. Důvod je jediný, je čas se přesunout do terénu. Tedy fyzicky jsem na tom dobře, ale většinu tréninků jsem odběhal na rovné a tvrdé podložce. V terénu zatím ztrácím, ale mám stále ještě minimálně tři měsíce na tom zapracovat. Naštěstí, jak píše Pozdíšek, mám stále prostor zařzovat „brzdící tréninky“, tedy 60-100min v tempu nad aerobním prahem, jen je teď přesunu do terénu. Výkonost v terénu totiž zatím měřit […]

On the way to EOC2016

I was a bit down whole season, trying hard, but not achieving expected results. That is one of the reasons, why my English blog was down. There was nothing to write about in English… However, it seems that my feelings are turning and I feel myself light and strong during orienteering again. I had some break from orienteering competitions after WOC. I tried to build up back physical shape and aim for autumn competition block. It started last weekend with Czech long distance champs and following with WC final in Arosa.

Czech long Champs in the EOC 2016 terrain As I already wrote, we had Czech Champs in Jeseniky Mountains. I guess terrain is pretty relevant to the EOC 2016 long distance. You can expect steep slopes, sometimes bit heavy undergrown, but basically really fast and runnable forest. Our course was about 15,2 km long and winner Baptiste Rollier run it in 94min. I have lost bit over two minutes, but was really happy for my feelings!

For Czech readers Moje analýza již byla odeslána na svetbehu.cz v sekci Orientační běh

GPS tracking link

And some pictures from it.

[…]

Podzim v Jeseníkách a Svět Běhu

EOC2016, tak se jmenuje můj cíl, ke kterému jsem se v současné době upřel. Po MS jsem strávil v Jeseníkách pár dní a minulý víkend jsem zajel s repre na tréninkový kemp. Navíc o víkendu mě čeká první velký test směrem k ME a to mistrovská klasika v Jeseníkách. Pohled na finálový prostor middlu a štafet ME 2016

Během letošního podzimu můj blog tak trochu umřel. Tím se omlouvám jeho pravidelným čtenářům, ale své články jsem směřoval na okolí média. Hlavně na Svět Běhu do sekce orientační běh.

Fandím všem projektům, které se snaží zvýšit podvědomí o orientačním běhu. Honza Petržela už na tento web napsal několik douhodobých článků o OB na jaře a já přidávám své know-how během podzimu. Můžete tak během hodin očekávat zveřejnění článku o MČR na klasice a hlavně následné post-reportáže, která se díky GPS trackingu bude psát sama.

Navíc na podzim budu propagovat OB na festivalu Obzory v sekci běh, tak se přiďte podívat a případně mě podpořit při diskuzi s publikem.