Jan Bet Procházka

MČR v nočním

Letošní mistrovskou sezónu jsme zahájili stylově, na autokrosu v Dolním Bouzově. V tomto prostoru jsem již jednou běžel memoriál J. Paclíka 2011. To bývalo v dobách než se Mádloša dal na rybaření, i když to vlastně není tak dávno…

Dva roky mi v hlavě zůstaly dvě vzpomínky. První, že v jednom místě je ten svah trochu posunutý, prostě člověk běží rovně, i když na mapě se propadne asi o dvě vrstevnice. Druhá vzpomínka se vztahuje k zarostlé části prostoru, kde jsem v hustníkách prostě držel azimut a doufal, že ji trefím.

letošní výsledky, musel jsem se sklonit před Chrobákem.

Oba vzpomínané prostory jsem navštívil i letos. Hustníky pro jistotu prořezali, takže možnost vidět údolíčko a stojan byla skoro nulová, pokud jste nedoběhli až na místo a svah se stále propadá, nebo že by byla kontrola na špatném kameni?

29 kontrola v podání Chrobáka, ale ten má svou GPSku nestandartně vycentrovanou a sedí mu všude…

29 kontrola v mém (Bet) podání, snažím se moc neklesat, abych podél vodoteče doběhl ke kontole, jaké překvapení, když nad sebou nasvítím kontrolu…

10 kontrola v Mrázově podání, ten šel pro jistotu rovnou na horní kámen.

[…]

CESOM 2013 sprint

Following the sun, finally I run some snowless orienteering just in shorts and t-shirt! I am in my training block towards 10mila, Czech sprint championship and NORT, so I decided to train in last week and run just sprint distance on CESOM 2013. That was a wise decision, because I felt really tired during my Sunday slow long run and there was 20km long Long waiting for CESOM runners (with strong run by Jan Sedivy)…

Saturday sprint in Bratislava was nicely organized international event, but the course was too long. This would not matter if course would be bit trickier, but course setter give me too much time on routes to 3rd and 5th control to solve tricky part around Bratislava castle. So basically it was just running competition and finally I made some sprint nearly without error! Yes.

results web pages

video STV2

Enjoy Bratislava:

Following the Snow!

There are many articles about winter preparation lately Fred, Jani, or Oystein. I feel like going against the crowd, because last week’s my selection of terrains do not follow the sun, but the snow.

KR TC in Barbate Fortunately there was an exception and it was my trip to KR house in Barbate. I have travelled there just after Lipica open and made nice trainings in Barbate. In the beginning I struggle a lot with different terrain compare to Slovenia, but in the end I handle it. It was a nice period with my team mates and April boys!

Brno by night After Barbate trip I came back to Brno for the last night training and this was a huge challenge in the snow and on the bit old map without routes. You can watch a nice 2D rerun shooting of this Brno by night closure.

SK Praga Easter TC I spend last week on training camp with my Czech club SK Praga in terrains around Zvule one of the places with biggest amount of the snow, but still we made nice trainings, even it was sometimes difficult to reach training areas because of snow…

Night and snowy corridors: 1st […]