Jan Bet Procházka

On the way to EOC2016

I was a bit down whole season, trying hard, but not achieving expected results. That is one of the reasons, why my English blog was down. There was nothing to write about in English… However, it seems that my feelings are turning and I feel myself light and strong during orienteering again. I had some break from orienteering competitions after WOC. I tried to build up back physical shape and aim for autumn competition block. It started last weekend with Czech long distance champs and following with WC final in Arosa.

Czech long Champs in the EOC 2016 terrain As I already wrote, we had Czech Champs in Jeseniky Mountains. I guess terrain is pretty relevant to the EOC 2016 long distance. You can expect steep slopes, sometimes bit heavy undergrown, but basically really fast and runnable forest. Our course was about 15,2 km long and winner Baptiste Rollier run it in 94min. I have lost bit over two minutes, but was really happy for my feelings!

For Czech readers Moje analýza již byla odeslána na svetbehu.cz v sekci Orientační běh

GPS tracking link

And some pictures from it.

[…]

Podzim v Jeseníkách a Svět Běhu

EOC2016, tak se jmenuje můj cíl, ke kterému jsem se v současné době upřel. Po MS jsem strávil v Jeseníkách pár dní a minulý víkend jsem zajel s repre na tréninkový kemp. Navíc o víkendu mě čeká první velký test směrem k ME a to mistrovská klasika v Jeseníkách. Pohled na finálový prostor middlu a štafet ME 2016

Během letošního podzimu můj blog tak trochu umřel. Tím se omlouvám jeho pravidelným čtenářům, ale své články jsem směřoval na okolí média. Hlavně na Svět Běhu do sekce orientační běh.

Fandím všem projektům, které se snaží zvýšit podvědomí o orientačním běhu. Honza Petržela už na tento web napsal několik douhodobých článků o OB na jaře a já přidávám své know-how během podzimu. Můžete tak během hodin očekávat zveřejnění článku o MČR na klasice a hlavně následné post-reportáže, která se díky GPS trackingu bude psát sama.

Navíc na podzim budu propagovat OB na festivalu Obzory v sekci běh, tak se přiďte podívat a případně mě podpořit při diskuzi s publikem.