Facebook page Feed

 • Sice to vypadá, že jsem zamrzl, ale není tomu tak. V parádním únorovém počasí jsem stihnul pěkně potrénovat, jak na mapě tak běžecky. Více v reportu: http://www.janprochazka.eu/?p=496393


  Zimní trénink « Betův multimediální blog
  www.janprochazka.eu
  Po návratu z Austrálie jsem se rozhodl strávit čas tréninkem doma a únorové počasí mi dává za pravdu, že toto rozhodnutí bylo správné. První víkend jsem strávil na školení R2 v Hradci Králové a díky Vaskovi jsem si mohl zaběhnout dva nádherné tréninky na Biřičce. Zvlášť SHK model byla výzva, bohužel…
 • Prostě paráda...


  Fotky na Timeline
  Jan Procházka zdraví z Tasmánie, kde doběhl 2x na 9. místě ve Světovém poháru a teď využívá místní super podmínky pro trénink. Na místní traily se snad nedá obout nic jiného než Inov-8.
 • Tak první dva závody SP mám za sebou. Zatímco první se moc nepovedl, tak výkon na middlu už byl o poznání lepší. Ti kteří mají like na Czech orienteering FB, tak už jsem jim veškeré info naservíroval. Pro vás ostatní jsem něco sepsal na blogu.
  Držte pěsti do zítřejšího longu!
  http://www.janprochazka.eu/?p=312777


  World cup Tasmania sprint and middle « Betův multimediální blog
  www.janprochazka.eu
  Already two years ago we (me and Seda) got an invitation to Tasmanian WC. We were smiling, it was too far ahead. However, I started to think about this summer and due to support of my sponsor, I am here! Thanks!

EOC 2012 test races

3km test race
Czech team had pretty thought program this weekend. We started already on Friday with 3km test run. To get full points we have to run it under 8:45. I made a good cooperation with Vojta Kral and we easily fulfill the time! Jep feeling was good.
results RD article

Sprint test race
This feeling has changed on Saturday with sprint test race. I had failed in qualification (more info in my map archive) and final was enjoyable just for top10 runners. Others have to stay in the queues for one SI unit and it was difficult to overrun somebody in narrow streets. Model of two sprints with interval starts might be much more enjoyable at least for me, because city was really nice and tricky!
results

Long test race
The worst feeling is when you get cached already in the beginning of your race by your teammate (Tomas Dlabaja). It happened to me after choosing wrongly route-choice to 2nd control. I had chosen wrongly whole route and also first part of this leg might be done at least 1min faster by running down from the 1st control. Even I was cached I stayed aggressive all the time and from 3rd control I made good performance without any large error.
Results

Middle test race
Our middle race was in Germany on the map Heisser Forst. The character of terrain was pretty similar to EOC finals, just ground was much harder and easy to run. Nearly all the men’s runners had avoided mistakes so results are just reflexing running speed.
results

Standing after selection races

Next stop Darlana!

Comments are closed.