Facebook page Feed

 • Uff, tak to mám za sebou. Sedmidenní soustředění v Madridu pod vedením Thierryho. Nakonec z toho bylo pěkných 20h tréninku v 17ti mapových fázích a okolo 200km naběhaných většinou s mapou v terénu. Nezastavil nás ani sníh, natož déšť. Díky Thierrymu za organizaci a Hannu s Albinem za bezva čas! Albin navíc vyvěsil skoro všechny mapy na web, takže zde je odkaz:
  http://www.dxdeluxe.se/linnekartparmen/index.php?user=alri


  Albin Ridefelts digitala kartpärm
  www.dxdeluxe.se
  På denna sida lägger jag in kartor, banor och vägval från mina orienteringslopp. Läs gärna mer om mig och min orienteringssattsning på min hemsida!
 • Včera jsem si v rámci tréninku střihnul BBP okolo Myslivny, konečný čas přes 35:28 na kopcovatých 10,6km a druhé místo za letos pěkně běhajícím Robertem Míčem byl pěkným testem formy. Hlavně jsem nadšený z průběhu závodu, kdy mě Robert Míč donutil roztočit kolesa, i když mi nakonec nekolegiálně utekl... Na třetím místě se ještě umístil můj občasný tréninkový parťák Pavel Brlica, takže gratulace!
  foto Robert Míč:


  Fotky na Timeline
 • Mám za sebou úspěšně neúspěšné vystoupení na Lipica open, podrobnější report snad zítra na blogu. Jinak příští týden v úterý 17 března přiletím v 16:00 do Madridu a až budu za týden v úterý 24 v 9:00 odlétat měl bych mít za sebou 17 mapových fází a 6 ranních joggingů, aneb program made by Tero, challenge accepted!

EOC 2012 test races

3km test race
Czech team had pretty thought program this weekend. We started already on Friday with 3km test run. To get full points we have to run it under 8:45. I made a good cooperation with Vojta Kral and we easily fulfill the time! Jep feeling was good.
results RD article

Sprint test race
This feeling has changed on Saturday with sprint test race. I had failed in qualification (more info in my map archive) and final was enjoyable just for top10 runners. Others have to stay in the queues for one SI unit and it was difficult to overrun somebody in narrow streets. Model of two sprints with interval starts might be much more enjoyable at least for me, because city was really nice and tricky!
results

Long test race
The worst feeling is when you get cached already in the beginning of your race by your teammate (Tomas Dlabaja). It happened to me after choosing wrongly route-choice to 2nd control. I had chosen wrongly whole route and also first part of this leg might be done at least 1min faster by running down from the 1st control. Even I was cached I stayed aggressive all the time and from 3rd control I made good performance without any large error.
Results

Middle test race
Our middle race was in Germany on the map Heisser Forst. The character of terrain was pretty similar to EOC finals, just ground was much harder and easy to run. Nearly all the men’s runners had avoided mistakes so results are just reflexing running speed.
results

Standing after selection races

Next stop Darlana!

Comments are closed.