FB feed

Jukola 2016 3. místo
Letošní Jukola se do paměti zaryla jako deštivá, bahnitá a fakt těžká. Náš tým podal pěkný výkon, ale nikdo z nás nepředvedl "victory run". Tedy na prvních třech úsecích jsme se drželi na vedoucích pozicích. Když mi Baptiste předal, na čtvrtém místě 47s za prvním týmem vydal jsem se na stíhací jízdu, ale chybami v úvodní pasáží jsem ztratil skoro 2min. Byla nad očekávaní velká tma a já jsem v úvodních hustnících udělal několik zbytečných chyb. Naštěstí jsem poté výborným výkonem v závěru vrátil náš tým zpět do hry na 3. místo asi minutu za vedoucí Koovee. Fabu předvedl podobný výkon s chybami na úvod a silným závěrem. Vše rozhodl šestý úsek, kdy Ňuf podal pěkný výkon, ale bojoval proti Olexovi, který běžel životní závod a přivezl Hubmanovi luxusní více jak 4min náskok. Thierry bojoval co se dalo a v jednu chvíli byl jen minutu za Hubmanem, bohužel jeho "all-in" si vybralo daň a my nakonec skončili na 3 místě. Gratuluji Koovee a Lidingu, letos byli silnější. Za rok pořádáme, takže odveta nejdříve na Jukole 2018.

foto by: www.kestavyysurheilu.fi
... See MoreSee Less

View on Facebook

EOC 2012 test races

3km test race
Czech team had pretty thought program this weekend. We started already on Friday with 3km test run. To get full points we have to run it under 8:45. I made a good cooperation with Vojta Kral and we easily fulfill the time! Jep feeling was good.
results RD article

Sprint test race
This feeling has changed on Saturday with sprint test race. I had failed in qualification (more info in my map archive) and final was enjoyable just for top10 runners. Others have to stay in the queues for one SI unit and it was difficult to overrun somebody in narrow streets. Model of two sprints with interval starts might be much more enjoyable at least for me, because city was really nice and tricky!
results

Long test race
The worst feeling is when you get cached already in the beginning of your race by your teammate (Tomas Dlabaja). It happened to me after choosing wrongly route-choice to 2nd control. I had chosen wrongly whole route and also first part of this leg might be done at least 1min faster by running down from the 1st control. Even I was cached I stayed aggressive all the time and from 3rd control I made good performance without any large error.
Results

Middle test race
Our middle race was in Germany on the map Heisser Forst. The character of terrain was pretty similar to EOC finals, just ground was much harder and easy to run. Nearly all the men’s runners had avoided mistakes so results are just reflexing running speed.
results

Standing after selection races

Next stop Darlana!

Comments are closed.